Училищата са единствената българска светиня
Хр. Ботев
За да се развива един народ, решаваща е ролята на учебното дело. И което във всеки период играе огромна роля в борбата на българина към просвета и култура.
Най-надеждната част на нацията – подрастващите преминават през българското училище. Ето защо интересът към дейността и проблемите в българското училище е бил винаги много голям.
Близо петдесет години събираме и анализираме материала, който е тясно свързан с учебното дело в Средецкия регион. Следвайки принципа на историзма и с неуморим възрожденски дух обработваме интересния емпиричен материал, за да се публикува.
Считаме, че това е първият сполучлив опит да се даде основна картина на учебното дело в Средецкия регион, да се разкрие народностния му характер.
Патриархът на българската литература Иван Вазов посочва, че училището не се прави от камъни, а учителят е главната фигура в училищния живот. Задълбочено е разкрита професионалната отговорност на учителя в настоящата студия.
Целта е да се открие мястото на училището не само като институция с определени функции и отговорности, но и като социална, в което се осъществява активна дейност на общуване.
Развитието на учебното дело в Средецкия регион съдейства в най-голяма степен за облагородяване на всичко българско и родно.
Учебното дело възпита и обучи талантливи граждани в Средецкия регион, предани на майка България, възпита и превъзпита плеяда млади хора.
Целта и замисъла на автора е чист и благороден, с възрожденски дух, а оценката остава на читателя.
Студията е посветена на къртовския и всеотдаен труд на гражданина-учител от Средецкия регион.
Авторът