В монографията е представена обширно тематиката, свързана с термоелектрическите преобразуватели на енергия (наричани накратко термоелементи). Разгледани са последователно: термоелектрическите ефекти; устройството и основните режими на работа на термоелементите; представена е подробна класификация на известните до момента термоелементи и са анализирани специфичните особености на материалите, необходими за тяхното производство; обърнато е внимание на термоелектрическите модули на Пелтие и Зеебек.
След проведеното научно изследване на широка гама термоелектрически модули са представени и резултатите, получени при работата им както в режим на охлаждане, така и в режим на генериране на термоелектродвижещо напрежение. На базата на тези резултати са представени разнородни аналитични и теоретико-експериментални модели на термоелектрически модули и системи, синтезирани чрез различни методи, а също и с помощта на изкуствени невронни мрежи.
В настоящия монографичен труд приносите са предимно с научно-приложен характер. Публикуваните резултати и създадените модели могат да се използват както в инженерната практика, свързана с проектиране и изграждане на термоелектрически системи, така и за обучение на студенти, докторанти и специалисти.
-------------