Анализи

Да си спомним за Тодор Ценков

преди 4 months 3 седмици

Белетристичното наследство на този наш автор, свързано с престоя му в Латинска Америка, точно илюстрира културното утвърждаване на българските преселници по света в условията на трайна емиграция. Пътищата, които изминава то от носените в съзнанието фолклорни ценности, през изграждането на землячески и просветни дружества, до първите вестници и списания. До първите художествени опити по страниците им...

За две “ръкописни” творби на Тодор Ценков

преди 4 months 3 седмици

Писмовното наследство на този автор днес търпи скромно възраждане. Основано върху обществен интерес към българската литература, създавана в странство. Ценков е неин ранен стожер в Латинска Америка след Борис Шивачев и Матвей Вълев. Редом във времето със Самуил Стрезов, Стоян Данев, Жоржи Косиков, Любен Христофоров, Иван Аржентински, Христо Гоневски, Александър Карпаров, Марио Несторов, Стефан Кинчев, Омар Ценов...

Човекът, вярата и историята в диалога между поетите Иван Давидков и Кирил Кадийски

преди 5 months 1 седмица

Заговорим ли по специфичната тема за взаимовръзката между човека и религията (фундамент както на психологията, философията и теологията, така и на науката), първата мисъл, която паметта ни извиква, са думите на Волтер: “Ако нямаше Бог, той трябваше да бъде измислен.”...

Никола Инджов (1935 – 2020) – поетът, който носи светлина и пътища в сърцето си (поемата му “Дългосвет”)

преди 5 months 3 седмици

Тези, които познават отблизо още приживе човека и твореца Никола Инджов, са усещали, че в него сякаш генетично е заложено предопределението да бъде гражданин на света. Роден в Бургас в семейството на бежанци от Беломорска Тракия...

Фани Попова-Мутафова в литературния контекст на ХХ век

преди 5 months 3 седмици

До края на ХIХ век новата българска литература вече е създала своя фундамент чрез творчеството на Любен Каравелов, Петко Рачев Славейков, Христо Ботев, Васил Друмев, Добри Войников и Иван Вазов, положени са основите на различните жанрове в трите литературни рода (епос, лирика и драма), дори нещо повече – българската литература вече е започнала (най-осезаемо чрез творчеството на Хр. Ботев), своя диалог с европейската култура и естетика.

Яна Язова (1912 – 1974 г.) – българският исторически роман и дългият път на трилогията “Балкани” до читателя

преди 6 months 18 часа

Лалка Павлова за историческите романи на Яна Язова. Публикацията е по повод 50 години от смъртта на Яна Язова и 35 години от издаването на трилогията й “Балкани”.

Реставрации по рафтовете на Мнемозина (Валери Петров и поемата му “Вчера, както си влизах...”)

преди 6 months 5 дни

Поезията на Валери Петров има специфична, само негова си поетическа стилистика – близка е до разговорния стил с естествените му речеви конструкции, които всекидневно използваме в комуникацията помежду ни.

Тайнството “живот” и непостижимостта на човешкото щастие в две поеми от Дамян Дамянов

преди 6 months 1 седмица

В края на единствената си собственоръчно написана автобиография, достигнала до нас, 23-годишният тогава Дамян Дамянов изповядва: “Стихове пиша с единствената мисъл да съборя стената между себе си и света. Ако успея, това ще бъде моята награда.”

Смъртта като прегръдка на любима (“Не е ли време?” от Георги Джагаров)

преди 6 months 1 седмица

За младия български читател в нашето съвремие поезията на Георги Джагаров е непозната вселена. За по-старото поколение името му предизвиква спомена за патриотичната му лирика – “Земя като една човешка длан...”.

Българският обществен живот през погледа на Любен Каравелов

преди 7 months 2 седмици

Лалка Павлова за българския обществен живот в епохата на Възраждането през погледа на Любен Каравелов. Публикацията е по повод 190 години от рождението и 145 години от смъртта на Любен Каравелов.

Страници