Емилия Къндева

Професор д-р Емилия Къндева е родена на 23 юли 1939 г. в гр. София. Завършва Юридическия факултет на СУ “Св. Климент Охридски” през 1961 г. През 1971 г. защитава докторската си дисертация. Успешно завършва програма по американско право в Лайденския университет през 1974 г. Две години работи в отдела по планиране на научната дейност на БАН, а от 1980 г., след конкурс, започва работа като научен сътрудник в Правния институт на БАН.

Тя бе авторитетен, търсен и ценен експерт и законотворец в областта на административното право, публичната администрация, териториалното и местно самоуправление, общините и общинските дейности и други сродни области на правото, любим преподавател на студентите и обичан научен ръководител от докторантите, с които работеше всеотдайно и с голяма любов.

Професор Къндева е основател на дисциплината публична администрация в България. Автор е на книгите “Управленско решение”, “Съвременно административно правосъдие”, “Публична администрация”, “Правен режим на държавната служба” (в съавт. с Б. Йорданов), “Оперативна самостоятелност в административната дейност”, “Общини и общински дейности в развитите страни”, “Обществен контрол”, “Местното административно управление в САЩ”, “Записки по административно правосъдие”, “Сравнителна публична администрация: държавно управление и администрация в други страни” (в съавторство с Ивона Хект), “Административно правосъдие: право и практика” и на над седемдесет други публикации.

Професор д-р Емилия Къндева е основател и директор на Центъра по администрация при първото демократично правителство у нас. Голяма част от книгата на американския учен и писател Рендъл Бейкър “Лято на Балканите – смях и сълзи след комунизма” е посветена на личността и ролята на проф. Къндева като мислител и двигател на демократичните промени в публичната администрация в България.

Декан е на Юридическия факултет от 1998 до 2004 година, член на Академичния съвет и на Общото събрание, тя неведнъж доказваше своята високоотговорна гражданска позиция, устойчивост и принципност при преодоляване на трудностите, съпътстващи развитието на Бургаския свободен университет. Със своя труд и професионализъм тя допринесе за развитието на Центъра по юридически науки и за структурното изграждане на висшето юридическо образование в България изобщо.

Носител е на престижната европейска награда “Алена Бруновска” за 2003 година за превъзходство в преподаването на административните науки. Това е заслужено международно признание за забележителната й научна и преподавателска дейност.

Публикации от автора

Авторът няма публикации все още.

Публикации за автора

Все още няма публикации за този автор.