Цели на икономическата политика на ЕС са: стабилност и хармоничен растеж, повишаване на стандарта на живота, стимулиране на процесите на конвергенция и взаимообвързаност, високо ниво на заетостта, стабилни цени, здрави обществени финанси и монетарни рамкови условия, трайно финансируема разплащателна равносметка.
Консултативна валутна комисия, комисия по икономическа политика, Европейски валутен институт, “Многостранен контрол”; трета фаза: Икономическа и финансова комисия, Европейска система на централните банки.
Икономическата политика е интегрална част от общата държавна политика. Нещо повече, поради взаимното влияние на състоянието на образованието, здравеопазването, правосъдната система, вътрешната и външната сигурност, инфраструктурите, регионите и икономическото и социалното развитие, за да е успешна една държавна политика, необходим е цялостен подход към секторите на обществения живот. Той не може да бъде конюнктурен, а трябва да е подчинен на единна философия и практика.
Не е възможно например да има едновременно успешно здравеопазване с активна роля на държавата в собствеността и управлението на здравните заведения, разпределението на средствата за тях, здравното осигуряване и профилактиката, а паралелно с това да се развива изцяло частна индустрия, търговия и услуги, основани на идеята за оттегляне на държавата и свобода на пазарните отношения.