Минало, настояще и бъдеще в “Една книга” от Валентин Нешовски

За романа на Валентин Нешовски, “Една книга”, превод на български Наталия Недялкова, изд. “Либра Скорп”, Б., 2024. Споделено от издателя.
Дата: 
неделя, 15 September, 2024
Категория: 

“Една книга” е озаглавил своите размисли македонският писател Валентин Нешовски. Под на пръв поглед непретенциозното заглавие се крие произведение, изключително богато по съдържание и обхват на теми, идеи и проблематика. Жанрът се колебае между фантастика, достигаща до фантасмагории, преминава през философия, наука, религия и достига до глобалните размисли за минало, настояще, бъдеще, за изкуствения интелект, за вселената, пространствено-времевия континуум, безкрайността и единството на реалността. Всичко това умело съчетано, умерено комбинирано и елегантно преплетено задава на читателя повече въпроси, отколкото дава отговори. Съчетано с перфектния превод на български от Наталия Недялкова, книгата успява да поднесе на читателя в изключително достъпен, приятен и забавен вид тежките философски съждения, представени тук в художествена форма.

Главният герой Том – обикновен градски жител на средна възраст, някъде около петдесетте, притежаващ всички слабости и недостатъци на средния урбанизиран индивид, и даже в повече – напр. овладял до съвършенство безупречната способност да не помни. Времето, в което живее, не е точно постулирано, но в повествованието се загатва, че е някъде две-три десетилетия след 2050 година. Време, в което са в апогей невежество, незнание, недодяланост и простащина, граничеща с дебелащина. Хората не умеят нищо, за всичко се доверяват на изкуствения интелект, не разговарят, не общуват помежду си, разчитайки единствено на изключително умните мобилни телефони.

Интеграцията на човешкия мозък с изкуствения интелект. Хората станаха жертви на собствените си изобретения. ... Искаха да свържат чиповете с нервните окончания в мозъка. Беше само въпрос на време да бъде инсталиран чип в човешкия мозък. Това просто щеше да бъде естественият ред на свързване с изкуствения интелект, нещо, създадено от малцина, а щеше да засегне целия човешки мравуняк. Не бяха ли те новите богове? Дали тези гении вдъхваха нов електронен живот на оглупелите маси?

Том е любознателен индивид, постоянно задава въпроси, на които не може да намери отговорите. Въпреки уникалната си неспособност да помни, той притежава удивителна логична мисъл, открояваща го от общото мнозинство, общуващо само с “рудименти, прости фрагменти, защото проклетите недозрели тикви от това време четат само къси СМС-съобщения”. Том се възмущава от тираничното силово наложено в световен мащаб опростачване.

– А онези, онези... никаквици от социалните мрежи, не им бяха достатъчни СМС-съобщенията, та измислиха емоджита, смайлици и художествени закачки, само и само да направят децата допълнително неграмотни.

Привидно спонтанните философски разсъждения на Том са прихванати от Пощальона на Вселената Секстариан и докладвани свише на Твореца, Природата, наречена Тя, Великата Архитектка. По нейни указания главният асистент на Секстарей – Монорей организира едно реално-виртуално пътешествие на Том през време-пространството. Заедно с главния съветник Спектър и неговия помощник Калеид отговарят на всички логични, нелогични, странни и шантави въпроси на Том.

Така нашият герой узнава, че името Секстариан представлява съвкупност от шестте неща, които са от съществено значение за неговото битие – всичко, за всеки, във всеки момент, минало, настояще и бъдеще. Времето, в трите му измерения – преди, сега, после – е главната мистерия в пространствено-темпоралния континуум.

Въпросът, който мъчеше Том, беше защо бъдещето, щом се случи, моментално се превръща в настояще, а настоящето, щом се случи, моментално се превръща в минало. Следователно, казваше си той, всичко – бъдещето, настоящето и миналото – се случват в един миг.

Не е пропуснат и въпросът – откъде идват мислите?

Цял живот се питам коя е моята следваща мисъл. Знам ги всичките биохимични процеси в мозъка, размяната на електрони, която се случва в нервните възли, но все пак не мога да си обясня каква е тази комбинация, кои са тези енергетични баланси, които в отреден момент ще се намерят, ще се разберат помежду си и ще се конвергират, за да произведат нещо толкова скъпоценно, каквото е мисълта.

И разбира се, не на последно място – какво е животът?

Имаше само обща представа, че животът е добър, дори и да е лош. И насред най-лошия живот, и насред най-ужасната болест, и насред войната хората се страхуваха да умрат. “Ирационален страх”, мислеше Том, “така че просто не знаем дали смъртта е спасение от живота”.

Отправната точка е 13,8 милиарда години, и от тях едва няколко милиона – последователно, homo erectus, homo neanderthalensis и homo sapiens, и новата раса homo technologicus – всяка следваща мутация израждаща се в по-глупави, по-самонадеяни, по-алчни и по-агресивни творения – поредица от грешки на Природата.

Спектър успокоително пояснява на нашия герой презумпцията, заложена в закономерното препрограмиране на homo-сите.

... След триста хиляди години хомо сапиенс и пет хиляди години писана история, тези, глупави и не съвсем виновни, но неграмотни, получаваха своя шанс да излязат от анонимността, да се групират, да се размножават и насилват реалността, истината, благоприличието, и да създават своя собствена информация, различна от нормалността, различна от простата истина. Защото истината е проста.
... Универсалната наука – теорията за ВСИЧКО, обединяващата теория, която вашите учени толкова много търсят от името на останалото човечество, което само живурка, пишейки от телефоните си.

Монорей не е особено очарован от непредвиденото “развитие” на интелектуалното ниво на сапиенсите.

Хората, в ежедневната си припряност да публикуват в социалните мрежи какъв обяд са яли и на кой плаж са се пекли, не знаеха, че скоро някой ще им предложи чип, който да свържат с мобилния си телефон и по този начин да увеличат пространството за съхранение на спомените си, част от историята си, част от себе си в дигитална форма, която ще остане завинаги на някой диск, популярно и манипулативно наричан облак. Те лакомо ще погълнат възможността, без да се замислят, но само за да снимат мартинито с чадърчето или филе миньон, което така гордо са поръчали в някой безполезен морски ресторант.

През цялото реално-виртуално пътешествие през време-пространството Том получава “на порции” отговори на всичко, което го вълнува. Последната стъпка в одисеята е среща лично с Великия Творец – Природата, олицетворена в образа на красиво момиче с венец от живи цветя на главата си. Има ли надежда за човечеството, такова, каквото го познаваме, и в пътя на развитие, по който е поело, какво трябва да се направи, за да се излезе от тази безизходица, в която сме затънали, и какви са отговорите и наставленията на Главния Архитект, читателят ще разбере, като прочете книгата.

И все пак – безнадеждна ли е ситуацията, застрашени ли сме от самоунищожение и неминуем ли е краят на човешката цивилизация?

Може би – не! Ако злощастният ни свършек е предначертан, въпреки предоставената ни “свободна воля”, и нищо не може да се направи, за да се промени, то посланията на Валентин Нешовски, споделени в “Една книга” стават излишни.

Тенденцията в интелектуалното развитие във вселенски мащаб, според Конструктора Природа е израстване, като всяка по-горна степен е себеосвобождаване от желанието за материалното и приютяване на духовното. Ако нашата “свободна воля” ни спъва и потъпква през тези хилядолетия все още на “нулева степен”, то други светове в галактиките са надмогнали материалното и са се издигнали на по-висок клас на развитие. Показателен е един кратък диалог между Спектър и нашия герой.

– ... достигналият до Четвърти клас интелект ги е освободил от желанието за материалното. В техния свят няма пари, няма алчност, няма омраза, няма надпревара, няма войни. В техните светове има ВСИЧКО, достатъчно за всеки. Те са достигнали върха. Произвели са всичко, което можеше да се произведе за всеки индивид. Сега са само щастливи. Щастливи са, където и да се намират.
– Но, но това е краят на напредъка – ядоса се Том.
– Не е – каза Спектър. – Остана любовта.
– Към кого?
– Към всеки. Всички се обичат, и се обичат, каквото и да се случи.

Звучи утопично и недостижимо, но пък е толкова красиво. А и... знае ли човек, може пък някога... някое следващо ниво – homo amoris – да го постигне и нашата планета. Тя, богинята Природа, ще се погрижи, от нас се иска единствено да й се доверим и да следваме нейните насоки. А те са на всяка крачка около нас.

“Една книга”. Една равносметка. Едно предупреждение. Едно послание. Една надежда. Книгата не е от тези, които се четат “на един дъх”. Буквално всяко следващо изречение поставя нов въпрос, ново опасение, нова угроза... На някои от въпросите божествените пратеници отговарят недвусмислено (вероятно за да могат и homo technologicus/telephonicus да схванат поне частица от посланията), други са оставени на въображението на читателя. Една книга – размисъл, която ще остави нахвърляни мисли и съждения в главата на читателя дълго след като затвори и последната страница. Една книга, която ще го провокира да преоткрие доброто в себе си, да го извади на бял свят и да отстоява идеята за един по-добър свят, по-добро бъдеще за нашите поколения.

------------
Валентин Нешовски, “Една книга”, роман, превод на български Наталия Недялкова, изд. “Либра Скорп”, Б., 2024.
------------

Засегнати автори: 

Коментари

Deepika Padukone and Christy Turlington star in landmark Sabyasachi fashion show
<a href=https://news.rambler.ru/community/46426983-rossiyan-poprosili-osteregats...порно анальный секс</a>
Camera phones at the ready, around 700 guests hailing from across India and the world expected a visual spectacle on Saturday evening — and they weren’t disappointed. A hush descended as the doors opened to the Jio World Center in Mumbai, where legendary Indian fashion designer Sabyasachi Mukherjee presented a star-studded 25th anniversary runway show for his namesake brand.

The celebrated designer — known for his maximalist Indian style — has dressed some of the biggest names across Bollywood and Hollywood, including Priyanka Chopra, Deepika Padukone, Oprah Winfrey, Rihanna and Jennifer Lopez. For his landmark show, the stars showed up to lend their support: Padukone opened proceedings in an all-white ensemble adorned with necklaces, including a crucifix from Mukherjee’s jewelry line. She later walked again with supermodel Christy Turlington as part of the grand finale.
Over 150 looks were presented, including pants and skirts embroidered with gold threads, frilled head gear, stacked jewelry and tops with slogans such as “cat lady,” “table for one,” “where has love gone,” and “all dressed up nowhere to go.” Mukherjee explained in a phone interview that these pieces were intended to be satire on how technology is dehumanizing humans. “We seem to have forgotten how to establish human relationships,” he said.
There were also trench coats, sweaters, shorts and shirts made in more conventionally western silhouettes. These marked a departure from Mukherjee’s usual festive and bridal wear, which are heavily inclined towards traditional Indian styles, such as saris, ghagra cholis and sherwanis.

But with no shortage of drama, the new collection featured heavily embroidered jackets embellished with semi-precious stones, brocade dresses, ostrich leather jackets and skirts, and blouses with velvet appliques overlaid with faux fur.

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.
  • Имейл адресите ще се завоалират в кода на страницата, за да се намали шанса да бъдат експлоатирани от спамерите.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
CAPTCHA
Този въпрос е за тестване дали или не сте човек и да предпази от автоматизирани спам.

Издателство "Либра Скорп" не носи отговорност за съдържанието на коментарите. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

Условия за ползване на коментарите