Настоящият сборник включва доклади, представени на национални и международни научни форуми, както и текстове, публикувани в различни литературоведски сборници и в специализираната периодика. Целта на съвместяването им в споделеното пространство на книгата е да демонстрират многообразието от подходи, от разнообразни концептуални призми, прицелени към възможния прочит на българската литература от ХХ век.
Включените в настоящата книга текстове са създадени в периода 2006-2015 г. и в голямата си част са представени под формата на доклади на различни конференции и научни форуми. Преработени и концептуално подредени, те са опит за обглеждане на нови страни от българската литература на изминалото столетие.
----------------
“Тези диалози, (пре)прочити и размишления са в периметъра на вдълбоченото четене, както на избраните литературни творби, така и на литературно-критическите им интерпретации. Разгледани са автори и книги, които отключват цели блокове от естетическия опит и литературната история. Избран е изследователски подход, който се стреми да улови смисловите излъчвания на литературата – не смислите като дискурсивно фиксирани, а именно аурата й, съпреживяването и схващането й през опорните точки на тематичното съдържание. А тези теми съдържат максимално обобщени човешки опит и ценности и затова свързват и сговарят различни езици, култури и времена. Комуникативността е вложена в самия подход на четене през съпоставителния анализ и през тематиката – самият подход се разгръща като една ситуация, при която книгите “се срещат и (раз)познават взаимно”, и осветляват. В това се откроява особената етична стойност на този подход и жестът на изследователката – да отвори литературния текст към разбирането и осветляването на съдържанията му.”
доц. д-р Мая Горчева
----------------