“Лекарят помага-природата лекува”
Древна римска поговорка
Многовековният изпит, на който народа ни подложи лечебните свойства на билките трябва да се смята за успешно издържан. Безспорно доказателство за това е фактът, че в последните години хуманната медицина обръща поглед към фитотерапията. Продължават да се правят проучвания за различните свойства на билките и приложението им в съвременните лекарства.
Ние се радваме, когато ползваме сиропи или таблетки на билкова основа и ги предпочитаме пред химията, но никога няма да пренебрегнем чистите, естествени, натурални чайове, екстракти и отвари, получени от свежите и дъхави цветя на лайка, мента, маточина, кантарион и още стотици билки, които растат във все още незамърсените наши планини. Те са предпочитана суровина както за българската фитотерапия и фармакология, така и за много европейски страни.
Затова нека всички ние, като добри стопани да използваме разумно дадените ни от природата лечебни растения, за да ги съхраним и за ония, които ще обитават тази земя и след нас и ще се нуждаят от тях.
В предвид нарастващия интерес на хората към билколечението, се опитах да запозная читателите по-пълно само с 34 (тридесет и четири) билки – една малка част от билкоразнообразието, защото ги определят като най-широко използвани от най-стари времена до днес, и съм убеден, че за масовия читател и потребител, знанията за тях са необходимост. Наред с това предоставям и народни рецепти, много от които са изпитани и с доказан положителен оздравителен ефект на близки и познати.
Авторът