“Български народни обичаи”
Сценарии за възстановка на празнични обичаи
Сборник материали за ползване от читалища и клубове
Първа част
-------------
Скъпи колеги и приятели,
Настоящето издание е резултат на няколко годишна последователна дейност и съвместна обща работа между две от най-младите читалища в Община Поморие – НЧ “Здравец – 2013 г.” с. Александрово и НЧ “Възраждане – Доброван – 2013 г.”, с. Бата.
След нашето предложение за издаване на настоящето помагало срещнахме разбиране, одобрение и спонсорство на инж. ик. Кольо Николов – Председател на Областен читалищен съвет Бургас и член на Върховния читалищен съвет на СНЧ в България, за което благодарим сърдечно.
Водени сме единствено от желанието да не се загърбват традициите и обичаите, защото народните читалища и клубовете са местата, където се запазват и предава на поколенията нашата национална култура по отношение бита на българина.
Какво дават обичаите? – много положителни емоции и нови знания за старите обичаи, където усетихме радостта от срещите с хората от по-ново време, облечени в национални носии.
Фолклорът винаги е съпътствал живота на хората през годините. Чрез обичаите ние, сегашните българи търсим корените си. Изпитахме задоволство и постигнахме дори градация, когато търсихме все повече и повече позабравени вече обичаи, за да усетим че традицията е жива и в наше време има място за нея.
Обичаите носят радост и настроение. Те са неповторими, а ние се стремим към запазване характерните особености на всеки един обичаи.
Българските обичаи и възстановката им по места ще допринесат младото поколение да се възвръща към българското, защото без възраждане на традициите не може да вървим напред.
Напоследък се забелязва възход на обичаите и участие на младите хора. Наша е отговорността към запазване на нашенското, към запалване искрата на родолюбие – за мобилизиране, изпълнение и задоволство от съпреживяното заедно.
Фолклора никой не може да го унищожи. Той е палитрата на народното творчество. Българинът и българското народно творчество, любов към традицията, към българското – това е нашата мисия – мисията на читалищата.
Затова и ние години наред с другите празници се обръщаме с много любов към българските народни обичаи.
Работата ни като съвременни будители изисква да запазим и съхраним традициите и обичаите за поколенията така, както народът ги е запазил за нас, защото обичаите българинът ги обича и къта.
Нека да допринесем да обичаме, да прегръщаме фолклора и обичаите си, за да се връщат отново и отново обичаите и традициите към децата, да се предават от стар на млад, да прехождат от празник на празник, от песен в песен, от човек на човек – ДА БЪДЕ!
С обич
Николина Керчева
-------------
С най-сърдечни благопожелания към читалищните дейци и клубни будители за ползотворна дейност и творчески успехи в нашата обща просветна работа.
Имате подкрепата ни в усилията за запазване и възраждане на българските традиции и обичаи.
Нека младото поколение се възвръща към българския фолклор и нашенските обичаи, защото това е много ценно наше богатство. Това е дар за поколенията.
Скъпи организатори на културни дейности, като се учим от извора нека да съхраним мъдростта на хората живели преди нас и да предадем на българите след нас и особено на младото поколение красотата на нашия фолклор с любов към традицията, към българското и обръщане към обичаите.
Желая ви ползотворна работа!
инж. ик. Кольо Николов
председател на Областен читалищен съвет – Бургас
и член на Върховния читалищен съвет на СНЧ в България
-------------