При разработването на настоящата монография, основната идея е да се представят някои природни продукти и отпадъци от тях за неутрализиране на петрол и петролни деривати във водни и прилежащи екосистеми.
Предмет на настоящата монография е ограничаването на последствията от разливи на нефт и нефтопродукти и възможностите за минимализиране на отрицателния им ефект в екологичен аспект.
------------
Днес околната среда е изправена пред постоянно замърсяване и нарушаване на екологичните норми, вследствие на повишената консумация на възстановими и невъзстановими природни ресурси. Те водят до замърсяване на въздуха, почвите и водите.
Един от потенциалните източници на този риск е транспорта на нефт и нефтопродукти.
Известно е, че от всички източници на енергия 40% се падат на нефта. Това подсказва, че около 20% от замърсителите на планетата са от нефтен произход.
Цялото количество добиван нефт отива за преработване. Около 90% от него се “превръща” в горива и масла и около 10% в суровини за нефтохимията. Така че, нефтът е не само гориво, но и основа на много други съвършено необходими продукти. И потребността от тях продължава да расте.
Петролните разливи, получени при добив и/или транспорт, водят до разрушаване на околната среда и огромни икономически загуби.
Проучванията за борба с разливите са насочени към намиране на нови методи и тяхното прилагане, както и към усъвършенстване на съществуващите. Тези методи трябва да бъдат не само евтини, но и безопасни.
В настоящото изследване се анализират ограниченията и въздействието върху околната среда на някои методи за почистване и неутрализиране на нефтени разливи. Потвърдена е необходимостта от координиране на изследователските усилия за контрол на нефтените разливи чрез използване на природни и технологични методи.
------------