Екологично използване на природни и синтетични горива и отпадъци от тях

ISBN:
978-619-273-031-4
Размери: 
21.5 × 14.5 × 3.5 cm
Брой страници: 
296 стр.
Година на издаване: 
2024
Рейтинг: 
0
Цена: 
0,00 лв.
Цена: 
0,00 лв.

При разработването на настоящата монография, основната идея е да се представят новите тенденции при получаването на съвременни течни горива, от преработването на твърди горива, синтетичен нефт и отпадъци.
Предмет на настоящата монография е намаляването на вредните емисии в атмосферата, при производството на нефтени продукти, както и новите възможности за минимализиране на отрицателните ефекти в екологичен аспект.

---------------

Днес околна среда е изправена пред постоянно замърсяване и нарушаване на екологичните норми, поради високите нива на промишлена активност, която от своя страна се изразява в консумация на възстановими и невъзстановими природни ресурси, като енергия, замърсяване на въздуха, нарушаване качествата на земята и водите, както и потенциален риск при превоза на опасни товари. Установено е, че индустрията и транспортът в целия свят целогодишно изхвърлят в атмосферата над 1 млрд. т. газове и прах, в т.ч. повече от 300 мил. т. въглеродни оксиди, около 150 мил.т. серен диоксид, около 100 мил.т. въглеводороди, 60 мил.т. азотни оксиди, повече от 10 мил.т. твърди частици (прах) и много други нехарактерни за природата химически вещества. Известно е, че от всички източници на енергия 40% се падат на нефта. Това подсказва, че около 20% от замърсителите на планетата са от нефтен произход.

Бавното, но сигурно унищожаване на околната среда е причина за иновативен поглед при производството на горива. Ето защо дори и в България се прокарват нови идеи за преработване на твърди горива, нефтени продукти и отпадъци от тях, както и отделянето минимални количества вредни емисии в атмосферата.

Преработването на въглищата до чисто гориво е възможно, газовите емисии ще са в нормите, а енергията от ТЕЦ-а ще е конкурентна на свободния пазар.

При внедряване на иновативни методи и инсталации на преработване СО2-емисиите ще намалеят чувствително, на фона на очаквания ръст в цените на закупуваните квоти;

Електроенергията, произведена от отпадъците, би била конкурентоспособна на тази на газовите централи, даже при сегашните цени, което ще гарантира на отрасъла значим дял в износа.

Въвеждането в експлоатация на новия тип гориво би осигурило редица положителни влияния, както в екологичен аспект, така и във финансов и ресурсен.

Горивните инсталации, които ги използват, ще намалят наполовина генерираните емисии СО2, ще намалят серните и азотните оксиди и пепелта.

По този начин ще се повиши както икономическия растеж, така и заетостта, чрез сигурна и достъпна енергия за потребителите.

Така произведената енергия е сравнима по чистота с тази на природния газ, заради намаленото процесно време от горивните инсталации.

Авторите

---------------

Често задавани въпроси и отговори
CAPTCHA
Този въпрос е за тестване дали или не сте човек и да предпази от автоматизирани спам.

Издателство "Либра Скорп" не носи отговорност за съдържанието на коментарите. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

Условия за ползване на коментарите

Посетителите, които разгледаха тази книга, видяха също: