Методическото ръководство е написано въз основа на задължителните изисквания за резултатите в системата на предучилищното и училищното образование и условията и процесите за тяхното постигане (ДОС) и съвременните изисквания на МОН – 2017 г. за ефективно обучение по физическо възпитание и спорт в детската градина и началното училище. Разглеждат се въпроси, свързани с теоретичната и методическата подготовка на бъдещите детски и начални педагози за провеждане на сюжетни подвижни игри.
Отразени са тенденциите на детската градина и началното училище за осъществяване на нов подход в образователния процес, при който е необходимо да се търси баланс между традиции и иновации.
Запознава студентите с характерните особености на играта и водещата и роля в тази възраст и по-конкретно с подвижните игри като форма, средство и метод на педагогическото взаимодействие и значението им за реализиране на задачите на физическото възпитание за социализиране на детската личност.
Подробно са изяснени ролята, значението и характерните особености на подвижните игри в предучилищна и начална училищна възраст. Заложена е идеята за богатата емоционалност на подвижната игра, за нейната познавателна и естетическа стойност, за възпитаване на ценни личностни качества.
Въз основа на общотеоретични и педагогически постановки са разгледани теоретичните и организационно – методическите основи на подвижните игри.
Представени са разнообразните възможности на подвижните игри за обогатяване на знанията на децата за околната действителност.
Конкретизирани са методическите насоки за организацията и провеждането на подвижните игри в съответната възрастова група. Предлагат се примерни подвижни игри със съвременни сюжети, които ще подпомогнат работата на бъдещите детски и начални учители в практическата им работа.
Разработените игри са експериментирани в ДГ „Ран Босилек”, ДГ „Брезичка” и НБУ „Михаил Лъкатник” – гр. Бургас. Изказваме благодарност на детските и началните учители, които участваха в експеримента.
Съдържанието на методическото ръководство осигурява възможност за добра професионална подготовка на студентите, за успешната им реализация като детски педагози, чийто задължения са свързани с отговорната задача – да възпитават здрави, жизнеспособни, нравствено чисти и духовно богати детски личности.