Сборникът със студии и статии Проблеми на оценяването в педагогическата практика е резултат от работа по проект “Актуални проблеми на оценяването в образователни институции”, финансиран с договор НИХ 382/2016 г. на Университет “Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас. Той е доказателство за успешно реализиране на задачите на проекта, насочени към:
• Емпирично изследване на компетентността на педагогическите субекти за осъществяване на контрол и оценка в образователна среда.
• Емпирично изследване на нагласите на педагогическите и заинтересовани субекти към процесите на контрол и оценяване в образователна среда.
• Разработване и апробиране на критериални модели за контрол и оценка на дейността в образователни институции.
Задачите на проекта, свързани с обучението на студентите са:
• Формиране на умения за провеждане на емпирични изследвания.
• Изграждане на професионални умения за взаимодействие в образователна среда.
• Утвърждаване на екипния подход в научно-изследователската и практико-приложна дейност.
Сборникът е структуриран в три глави. Тяхното тематично разнообразие е доказателство за сложността на оценъчните дейности и процедури в педагогическата практика.
Първа глава е насочена към проблемите на оценяването на професионално-педагогическата дейност. Ел. Дичева представя професията “социален педагог”, обществената необходимост от нея, областите за изява и дейност, както професионално-личностните качества и професионалните компетенции на нейния изпълнител. М. Дишкова анализира резултати от анкетно проучване на студентско мнение за взаимодействието на обучаваните с университетските преподаватели.
Втора глава представя проблеми на оценяването в детската градина. М. Тодорова разглежда особеностите на самооценката, играта като фактор и някои примерни модели за нейното формиране в предучилищна възраст. П. Вълчева извежда технологичен модел за развитие на комуникативно-речевите умения на деца от подготвителна група чрез творчески разказ и как на практика се оценява неговата комуникативна насоченост.
Трета глава поставя акцент върху различни аспекти на оценяването в училище. М. Дишкова представя гледните точки на ученици, родители и педагогически специалисти за поведението на детето в съвременната класна стая. Т. Иванова анализира субективизмът в оценяването на учебните постижения на учениците чрез опита на бъдещи педагози. Статиите на студентите Ваня Иванова (III НУПЧЕ), Миролюба Радева (II НУПЧЕ), Петя Николова (II НУПЧЕ) и Калина Динева (III ПНУП) са резултат от участието им в проекта и осъщественото от тях проучване както на урочната дейност на учителя, така и на оценяването като нейна съставна част.
Сборникът е предназначена за студенти, преподаватели, базови специалисти, които проявяват интерес към проблемите на оценяването в образователни институции.
доц. д-р Тинка Иванова
----------------
Съдържание
Елена Дичева
Характеристика на дейността и професионален портрет на социалния педагог – условие за обективна оценка и признание на работата му
Мария Дишкова
Оценяване на университетския преподавател – гледната точка на студента
Марияна Тодорова
Себеоценката в предучилищна възраст – фактори и средства за повишаването й
Пенка Вълчева
Оценяване на комуникативната насоченост в творческите разкази на децата в подготвителна група
Мария Дишкова
Оценяване на поведението на учениците в класната стая като резултат от семейното възпитание и педагогическото влияние
Тинка Иванова
Субективизмът в оценяване на учебните постижения на учениците – проблеми и решения
Ваня Иванова
Оценяване на качеството на уроци за усвояване на нови знания по “Околен свят” във втори клас
Миролюба Раднева
Ученици, учители и родители за оценяването в начален етап
Петя Николова
Оценяването и мотивацията за учене през погледа на четвъртокласници
Калина Динева
Ученическа книжка от 1937 година – съдържание, оценяване, правила
----------------