Идеята за написване на книга за село Ахелой се зароди преди 30 години. Като учителка по история в ОУ “Хр. Ботев”, с. Ахелой, ръководих четири години кръжок по краезнание. Тогава бяха събрани материали за идването на бежанците в с. Чимос 1919-1929 г. Записани бяха народни обичаи и песни. Работата за написване на книгата продължи през 2000 г. Събраха се много снимки от бита на населението в селото. Издириха се и заселилите се семейства в с. Ахелой от 1950 г. до наши дни. През последната 2005 г. събрахме материали за родовата памет.
Посетих Централен държавен архив – София и ползвах сведения за бежанците и шаронските къщи. Посетих Окръжен държавен архив и ползвах документи за училището, ползвах услугите на Окръжна научна библиотека – Бургас.
За мен е от особено значение това, че редакторът на книгата е поетът Борис Бухчев. Той ми помогна много и състави стихове, които направиха книгата по-интересна и разнообразна.
Аз съм щастлива, защото с. Ахелой е селото, в което съм се родила, където съм живяла 71 години и където съм работила 36 години в основното училище. Щастлива съм, че моите съселяни се отнесоха благосклонно към моето желание и труд да напишем книга за селото ни. Нарича я книга, не история, защото Ахелой е сравнителна младо селище – с около 100-годишна история.
Получих подкрепата от Читалищното ръководство и много други, имената на които ще прочетете в определения за това списък.
Аз ще съм още по-щастлива, ако жителите на моето родно село, където и да живеят днес и в бъдеще, приемат този труд като скъп дар!
Авторът