Антикорозионно действие на модифицирани c азотна киселина нефтени въглеводороди

ISBN:
978-619-273-082-6
Размери: 
21.5 × 14.5 × 2 cm
Брой страници: 
200 стр.
Година на издаване: 
2024
Рейтинг: 
0
Цена: 
0,00 лв.
Цена: 
0,00 лв.

Основна задача на съвременната нефтопреработвателна промишленост е да се произвеждат смазочни материали с повишени експлоатационни показатели. Този въпрос трябва да се решава в условията на съществуващите инсталации, съвременни технологии, максимални икономии и рационално използване на суровините и енергийните ресурси. Тъй като тези нефтопродукти се произвеждат и консумират в милиони тонове годишно, проблемът с тяхното качество и ресурси става още по-актуален. С утежняване на фракционния им състав се увеличават и количествата на съединенията, които съдържат в молекулите си серни и кислородни атоми. Прецизното им отстраняване от смазочните материали се налага от международните стандарти, както и от редица нормативни документи, които Р. България трябва да спазва по отношение на опазване на околната среда. Това е особено важно за моторни и трансмисионни масла.

Повишаване качеството на смазочните материали позволява не само да се подобри ефективната и безаварийна експлоатация на използваната техника, да се намалят разходите на метал и енергия, но и да се получи съществена икономия от използваното гориво и увеличаване на ресурсите.

Подобряване качеството на моторните масла в съвременното нефтопреработване се постига чрез използването на високоиндексни базови масла, в които се внасят съответните композиции от добавки. Така се получават стокови масла с необходимите експлоатационни свойства. По тази причина производството на високоефективни добавки в значителна степен се оказва основна предпоставка за получаването на висококачествени смазочни масла. Това е особено важно за нашата нефтопреработваща промишленост. При производството на различни видове масла се използват добавки, които се доставят от чужбина. У нас не е развито промишленото получаване на съответните видове добавки. B много случаи това се отразява отрицателно върху редица експлоатационни показатели на смазочните масла. Установено е, че при използването на качествени моторни масла могат да се намали разхода на гориво с 10÷15% и на масло от 2 до 4 пъти. B същото време ще се увеличи периода на експлоатация на двигателите и другите смазвани механизми с 15÷30% и значително ще намалеят авариите на техниката.

Наред с традиционните мерки за борба с корозията на металите, като: разработка на конструкции и детайли от неръждаеми сплави, електрохимична защита, лакобояджийски покрития, водоразтворими инхибитори на корозия и др., все по-голямо значение придобиват консервационните и работно-консервационните смазочни материали. Това са съединения съдържащи специални добавки – маслоразтворими инхибитори на корозия.

Проведените в настоящия дисертационен труд изследвания са насочени към получаване на добавки с полифункционално действие, на база нефтени суровини с определен структурно-групов състав, които да повишават редица експлоатационни показатели на най-масово използваните смазочни материали. Съвместно с това, чрез употребата за тази цел на индивидуални органични съединения с подобна структура, да се направят и заключения за най-вероятния механизъм, по който действат получените добавки.

Изследванията са насочени в следните основни направления:

– Установяване влиянието на обработени с азотна киселина нефтени фракции, съдържащи предимно алкано и циклоалканови въглеводороди, получени при ректификация на Либийски нефт от находище „Мехада“ в нефтопреработвателен завод, както и на синтезираните на тяхна основа добавки, върху качествата на смазочните материали.

– Получаване на комплексни инхибитори на корозия за минерални масла, съдържащи анодни, катодни и екраниращи компоненти, които да защитават черни и цветни метали.

– Изследване действието на различните по природа и структура индивидуални съединения, както и на изолираните от нефтени фракции продукти, със съдържащи азот и кислород функционални групи, при формиране на защитния филм върху металните повърхнини.

– Да се установят възможностите с получените комплексни инхибитори на корозия да се получат необходими за практиката стокови продукти.

------------

Често задавани въпроси и отговори
CAPTCHA
Този въпрос е за тестване дали или не сте човек и да предпази от автоматизирани спам.

Издателство "Либра Скорп" не носи отговорност за съдържанието на коментарите. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

Условия за ползване на коментарите

Посетителите, които разгледаха тази книга, видяха също: