В ръководството са представени методики за вземане на проби и определяне на концентрацията на най-често срещаните замърсители в трите основни екологични среди – води, почви и въздух.
Като приложения, в него са дадени списък на рецепти за разтвори и действащите стандартизирани методи за пробовземане и изследвания (хармонизирани БДС-та, Евронорми и международни стандарти – ISO и др.), което е особено полезно за обучаваните и интересуващите се специалисти от различни сфери на науката и практиката.
Съдържанието на ръководството е съобразено с учебните програми по дисциплината “Промишлена екология”, включена в учебните планове на специалностите “Биотехнологии”, “Хранителни технологии” и “Химични технологии” от професионални направления “Биотехнологии и хранителни технологии” и “Химични технологии” за образователно-квалификационна степен “Бакалавър” в Русенски университет “Ангел Кънчев”, филиал Разград. В тази връзка ръководството е предназначено за тези студенти, но то може да се препоръча и за студентите от други специалности на Русенски университет, изучаващи “Екология и опазване на околната среда”.
Ръководството е подходящо и за студенти от други висши училища, изучаващи екологични дисциплини, както и за специализанти и докторанти и за специалисти-еколози в биотехнологичната, химичната и хранителната промишленост.