Книгата се издава във връзка със 110-годишнината от Преображенското въстание – 1903 г. с чувство за историчност и преклонение пред подвига на четниците, войводите, смъртните дружини и цялото българско население от Източна Тракия и Странджа планина.
Преображенци, които нямат аналог с братята си от другите български въстания, да се осмелят да дигнат въстание под носа на султана, на една крачка от столицата Цариград и да направят своя исторически конгрес в местността Петрова нива – тогава в границите на империята. Неповторим подвиг, за който нищо не е писано в учебниците по история и много малко се знае за подвига и героизма, на тракийските българи и странджанци.
Преображенци изнасят цялото въстание на собствените си плещи, без помощ от никъде – нито от Княжество България, нито от другите славянски народи.
Това задължава да се разгледа малко по-задълбочено зараждането, развитието и избухването на въстанието, съпричастността, възторга и победата на българите, до изграждане макар и за кратко на Странджанската комуна (република). Да се разгледа по-подробно подвига на легендарния войвода Георги Кондолов, на Пано и Равашола – загинали на бойното поле, на войводите Дико Джелебов, Яни Попов, Стамат Икономов и всички други.
Авторът прави опит да изследва и предаде обобщено и обективно написаното, през годините, от родолюбиви и с чувство за историчност българи, като си позволява тук-там да дава лична информация, за събитията и честванията от по-ново време.
Всички селища, махали, местности и др. са представени с наименованията, които носят преди 110 години и както са запомнени от хората, като в скоби се поясняват новите наименования, за по-лесна ориентация.
За съставяне съдържанието на настоящата книга са ползвани изключително краеведчески издания (защото в учебниците по история няма нищо) на Димитър Стамболиев – свидетел на събитията, Георги поп Аянов – участник във въстанието, Минко Неволин – участник във въстанието, Горо Горов, Любомир Панайотов, Иван Карайотов и др.
В книгата подробно е засегнат погрома на българите в Източна Тракия и Странджа планина. Изселническите вълни и зверствата над бягащите българи, търсещи спасение зад границата в Бургас, Варна, Ямбол и окръжните селища. Несгодите и премеждията, които преживяват изселниците, голи и боси, без дрехи, без храна, без пари, докато намерят покрив над главите си.
На 9 май 2013 г. в Бургас на ул. “Съединение” № 5 се откри паметна плоча на войводата Георги Кондолов.
Авторът