Настоящият учебник е адресиран към тези, които се подготвят и искат да вземат управленски, относително правилни и финансово-обосновани решения. В логическа последователност, съобразена с особеностите на дисциплината и възможностите на учебната програма, са представени основни въпроси от теорията и методологията на финансово-стопански анализ, конкретизирани по обекти.
Разгледаните подходи и методики са фокусирани върху организации, свързани с производствена дейност. За тематичната приложимост принципно може да се каже, че се отнасят и за останалите, занимаващи се с други основни дейности, включително и за тези с нестопанска цел.
В съдържанието, освен традиционните (класически) теми са вмъкнати и нови, като в Глави ХІІ-а, ХІІІ-а и ХІV-а за нематериалните активи, или в Глави VІІІ-а и ХV-а, в които се предлагат различни и целесъобразни аналитични методи.
Предвид специфичния характер на разглежданата дисциплина, учебникът съзнателно е изчистен от типичната, счетоводно-отчетна информация. За полагане на основите на дълготраен интерес към финансово-стопанския анализ към всяка тема са прибавени дискусионни въпроси, теми за курсови проекти и кратки тестови задачи с много отговори, които основателно генерират нови въпроси и алтернативи.
Акцентът в изложението е поставен върху теоретичните разработки и принципни обосновки. Авторът си запазва правото специфичната информация от финансов и отчетен характер да стане основна част на друго учебно пособие, където дисбалансът да бъде компенсиран.